Congratulations to all teams who competed!

2016 STEMley Cup Championship – Stronghold:

STEMley Cup Champions: 2056 OP Robotics, 1114 Simbotics, and 5921 Binary Power.

STEMley Cup Finalists: 3683 Team Dave, 4678 CyberCavs, and 3161 Tronic Titans.

Square Root Slap Shot (best offensive robot):  1114 Simbotics
Pythagorean PK (best defensive robot):  6378 SLS Robotics
Frictionless Face Off (best autonomous):  4678 CyberCavs
Parabolic Power Play (creative design, use of component, or strategy):  1241 Theory6
Catalyst Assist (best buddy and team support in team development, event preparation and during the event):  4039 MakeShift Robotics
Buoyant Break Away (pre-rookie, rookie, or young team all-star):  6342 BT Robotics
Second Derivative Rebound (most improved from competition season):  4476 W.A.F.F.L.E.S.
Hip? Check! (best team imagery):  2604 Metal and Soul
Zygote Zambonis (outstanding volunteer):  Lawrence Lech (5406), Sarah Alderson (4039)
Hat Trig (best all round team that can serve as a role model to others):  2056 OP Robotics

AndyMark Gift Certificates awarded to rookie teams:
6342 BT Robotics
6378 SLS Robotics

Largest Donation of LEGO for LEGO D.R.E.A.M.S. Project:
4976 Rebels(Special thanks to 781 Kinetic Knights for also providing a large donation!)

Minute to Win It:
Team Award – 4914 Victoria Park Panthers
Individual Award – D. Ozel, 865 Warp7

This amazing event was featured yet again on CHCH! Watch the clip here.

2015 STEMley Cup Championship – Recycle Rush:

STEMley Cup Champions: 2852 DM High Voltage, 1114 Simbotics, 5631 SpartanDroids

STEMley Cup Finalists: 2056 OP Robotics, 1325 Inverse Paradox, 5921 TLK Kougars

Awards (as voted by the teams in attendance):

Square Root Slap Shot (best offensive robot):  1114 Simbotics
Pythagorean PK (best defensive robot/can-grabber):  2056 OP Robotics
Frictionless Face Off (best autonomous):  4678 CyberCavs
Parabolic Power Play (creative design, use of component, or strategy):  1334 Red Devils
Catalyst Assist (best buddy and team support in team development, event preparation and during the event):  4039 MakeShift Robotics
Buoyant Break Away (rookie/young team stand-out):  5406 Celt-X
Second Derivative Rebound (most improved from competition season):  1241 Theory6
Hip? Check! (best team imagery):  4525 Renaissance Robotics
Zygote Zambonis (outstanding volunteer):  Matt Ciprietti, Monica Alderson
Hat Trig (best all round team that can serve as a role model to others):  2852 DM High Voltage

CHCH News Clip

The Hamilton Spectator News Article