2017 ~ STEAMWORKS

2017 RaChaCha Ruckus

  • Quarter-finalist with FRC291, FRC5606, and FRC2228

  • Deadhead Award (award for best exemplifying the values of FIRST)

2017 Indiana Robotics Invitational

2017 World Championships

  • Quarter-finalist with FRC6009, FRC234, and FRC2609

2017 Ontario District Championship

  • District Championship Chairman’s Award

  • FIRST Dean’s List Finalist

2017 McMaster District Event

  • District Event Winner – thanks to FRC4939 and FRC2386

  • Engineering Inspiration Award

2017 Western University District Event

  • District Event Winner – thanks to FRC5024, FRC6070, and FRC6461

  • Quality Award

  • Industrial Safety Award

  • FIRST Dean’s List Semi-Finalist

2017 Victoria Park Collegiate District Event

  • District Event Winner (as captain of the 1st seed alliance) – thanks to FRC4939 and FRC6141

  • District Event Chairman’s Award


2016 ~ STRONGHOLD

2016 host of the second annual STEMley Cup Championship

2016 Rah Cha Cha Ruckus

  • (Winner) Rulers of All They Survey  – thanks to FRC3015, FRC1360, and FRC3173!

  • Crypt Keeper Award (robot and team with the best imagery)

2016 Indiana Robotics Invitational

2016 World Championships

  • Archimedes Division Semi-finalist with FRC2064, FRC2338, and FRC5401

  • Imagery Award

2016 Waterloo Regional

  • Semi-finalist with FRC4618 and FRC3739

  • Entrepreneurship Award

  • Industrial Safety Award

2016 Buckeye Regional

  • Captain of the 1st seed alliance

  • Regional Winner (as captain of the 1st seed alliance) – thanks to FRC871 and FRC4121

  • Entrepreneurship Award

  • Imagery Award


2015 ~ RECYCLE RUSH

2015 host of the first annual STEMley Cup Championship

2015 Ra Cha Cha Ruckus

  • Semi-finalist with FRC1507, and FRC 378

  • Mad Scientist Award (most creative robot design.)

2015 Indiana Robotics Invitational

  • Quarter-finalist with FRC1310, FRC1619, and FRC2468

2015 FIRST World Championship

  • Carver sub-division Finalist with FRC233, FRC1718, and FRC1425

2015 Finger Lakes Regional

  • Captain of 7th seed alliance

  • Regional Winner (as captain of the 7th seed alliance) – thanks to FRC3015 and FRC378!

  • Regional Chairman’s Award

2015 Waterloo Regional

  • Quarter-finalist with FRC1676 and FRC4083

  • Creativity Award

  • FIRST Dean’s List Finalist


2014 ~ AERIAL ASSIST

2014 Ra Cha Cha Ruckus

  • Restless Spirits Award (team that best exemplifies the spirit of FIRST)

  • Semi-finalist with FRC340, FRC2994, and FRC1518

2014 Indiana Robotics Invitational

  • 31st (second-last) pick during alliance selections

  • Winner – our second blue banner – thanks to FRC2056, FRC469, and FRC1625!

2014 FIRST World Championship – Newton Division

  • Qualification round record of 8-2-0

  • Captain of 7th seed alliance

  • Semi-finalist with FRC3539, FRC25, and FRC1817

2014 New York City Regional

  • Entrepreneurship Award

  • Highest OPR of 66 teams in attendance

  • Regional Winner – our first blue banner – thanks to FRC334 and FRC1884!

2014 Waterloo Regional

  • Imagery Award

  • Woodie Flowers Finalist Award

  • Qualification round record of 12-1-0

  • Captain of 1st seed alliance

  • Semi-finalist with FRC1114 and FRC4907


2013 ~ ULTIMATE ASCENT

2013 Ra Cha Cha Ruckus

  • Crypt Keeper (robot and team with the best imagery)

  • Qualification round record of 11-2-0

  • Rulers of All They Survey (winners) – thanks to FRC1334 and FRC 3951

2013 Indiana Robotics Invitational

2013 FIRST World Championship – Galileo Division

  • 24th (last) pick during alliance selections

  • Semi-finalist with FRC118 and FRC1114

2013 Greater Toronto West Regional

  • Judge’s Award

  • 4th seed alliance captain

  • Quarter-finalist with FRC1547 and FRC3117

2013 Waterloo Regional

  • Judge’s Award

  • 3rd seed alliance captain

  • Quarter-finalist with FRC772 and FRC3494


2012 ~ REBOUND RUMBLE

2012 Waterloo Regional

  • Rookie Inspiration Award

  • 22nd (third last) pick during alliance selections

  • Quarter-finalist with FRC3683 and FRC3161